Sunday, 24. September 2023
 
   
 



Dostatek místa dovoluje také řadu excentrických designových kousků. Vedle jednoduchých pohovek Arne od B&B Italia stojí lampa ve skutečné velikosti koně Horse Lamp od Moooi a síťované křeslo Tricot od Poltrona Frau. Impozantní krb Filiofocus Telescopis od Focus-Creation.



Z postele Moore od Minotti nebo z lenošky Lofty od MDF Italia můžete nechat klouzat svůj pohled přes terasu s bazénem až k Ženevskému jezeru.



Bydlení a práce u Ženevského jezera. Jihoafrický podnikatel a majitel domu řídí z přístavby vedle obytného domu své podnikání.



Na chodbě stojí kůň, nebo lépe řečeno „Horse Lamp“ od Moooi. Černý vnější sloup, ze kterého je uvnitř vytvořen strop, symbolizuje pobyt pod ochrannou korunou stromu.

 

AFRICKÉ ŠVÝCARSKO

 

Senegalský obchodník už přestěhoval k Ženevskému jezeru svůj třetí dům. Přátelé z architektonického ateliéru pro něho navrhli krásný kousek Afriky..

 

Dům v Ženevě je už šestým projektem pro senegalského zákazníka, který postavil architekt Stefan Antoni – a tato spolupráce je v mnoha ohledech mimořádná. V první řadě je tady jiný než jen obyčejný majitel domu. Tento Afričan vydělal svůj první milion dolarů v oblasti telekomunikací již ve věku 23 let. Drobný obchodník se stále novými nápady následně expandoval ze své vlasti do celého světa, a to v nových podnikatelských oblastech. Nejdříve postavili Stefan Antoni Olmesdahl Truen Architects, krátce SAOTA, jeho apartmán, poté dům v Kapském městě. Následoval byt v Paříži, hotelový a nákupní komplex Sea Plaza v Dakaru a resort v Senegalu. Když tento podnikatel otevřel banku v Ženevě, potřeboval také tam rezidenci. Našel pitoreskní pozemek přímo u Ženevského jezera s výhledem na 140 m vysoký prýštící vodopád, který je typickým znakem tohoto města, a znovu tímto projektem pověřil ateliér SAOTA. „Dokud pro něho dokážeme navrhovat neobvyklé věci, jsme u něho stále architekti první volby,“ říká Antoni.

Sow Geneva je vzrušující. Jméno pochází z rodinného jména majitele domu. Jeho zadáním bylo spojit dohromady bydlení

a práci. SAOTA vyřešili tento úkol návrhem dvou různých budov: hlavním domem a přístavbou, které jsou propojené kanceláří Sow a konferenční místností. V podzemí obou staveb jsou navzájem na sebe napojeny kino, wellness, auditorium a garáže pro osm aut. Hlavní dům je kombinací zaoblených krychlí a trojhranné masy, která tvoří soukromou část ve tvaru písmene L. Mezi dvouposchoďovým obytným prostorem a břehem jezera se táhne klikatá prosklená fasáda, která končí u jídelny, kuchyně

a ložnic. Prosklený výtah ve tvaru válce vede odspodu do lobby a ke koupelnám v horních patrech.

Obyvatel Kapského města si přinesl do kanceláře

u Ženevského jezera i kousek vlasti. „Pro Afričana je plochá střecha mnohem podstatnější než svislé zdi. To je všechno, co potřebujeme,“ říká Greg Truen. Protože architekti se kvůli evropskému klimatu zdí vzdát nemohli, postavili je z větší části ze skla, aby tento pocit naznačili opticky. V dvouposchoďovém obývacím pokoji najdeme další odkaz na život v Africe. „Strom je symbolickým prvkem pro náš kontinent. Zvláště dříve nacházeli lidé pod korunou stromů úkryt

a ochranu před sluncem. Dokonce vyučování se konalo pod stromy,“ vysvětluje Antoni.

Černý strop v obývacím pokoji, který za skleněnou fasádou pokračuje přes terasu a tam vybíhá do špičatého sloupu a spojuje se

s podlahou, připomíná útočiště pod korunou stromu. I jediná masivní stěna v tomto prostoru má nádech Afriky tím, že do kamene jsou naznačeny a stylizovány tradiční vzory látek. „Nechtěli jsme interiér přeplnit africkým stylem, ale přesto jsme chtěli dát domu ve Švýcarsku určitou dynamiku. Tak jako byl Picasso, zvláště u soch, ovlivněn africkým uměním, tak vznikla i naše inspirace a současné moderní umění,“ říká Antoni.

Až na sérii ručně vyrobených váz zůstává interiér naprosto bez jakýchkoliv předmětů z afrického kontinentu. „Máme velmi eurocentrické estetické chápání,“ říká Antoni. Najdete tady téměř výhradně italský designový nábytek s mezinárodním renomé v zařizování bytů. K tomu jeden produkt, který si člověk může dovolit na skoro 1700 metrech čtverečních: Horse Lamp švédského designérského kvartetu Front pro Moooi. Svítidlo má tvar koně v životní velikosti – stínidlo lampy je umístěné na jeho hlavě. Ne každý obývací pokoj by ustál rozměr tohoto čtyřnohého tvora. Dům Sow Geneva je pro něho jako stvořený. Souhra exteriéru a interiéru, masivní stěny, které se střídají se sklem a transparentností, jakož i bezprostřední přítomnost přírody v obývacím pokoji vytvářejí téměř přirozený životní prostor pro takový kousek.

A jak probíhá spolupráce, když se plánuje v Kapském městě asi

9000 km od samotné stavby? SAOTA angažovala švýcarský ateliér architektů SRA Kössler&Morel a vložila do jejich rukou každodenní práci. Když bylo potřeba provést nějakou optickou změnu, byl ateliér SAOTA informován a požádán o rozhodnutí. O technických změnách, které neměly žádný estetický dopad, mohli Švýcaři rozhodovat sami. Denně se telefonovalo, pětkrát jeli Jihoafričané na prohlídku stavby přímo na místo. „Spolupráce opravdu fungovala báječně,“ říká Antoni. Už brzy si bude SAOTA muset najít ve světě nové partnery. Obchodník přemýšlí o dalších domech. Nový obytný dům

v Mermoz v Senegalu byl právě dokončen a další už se plánuje – kde, to ještě nechtěl prozradit. „Máme co do činění s majitelem, který se zajímá o architekturu

a design a využívá své prostředky k tomu, aby si tuto lásku opravdu užil,“ vysvětluje Antoni. Architekta fascinuje, jak si jeho zákazník utváří svůj život díky mnoha obytným domům a jak pracuje na architektonickém odkazu, který je pro soukromou osobu nevídaný. A přitom je mu teprve kolem 40 let. Dá se očekávat, že vznikne ještě spousta dalších věcí. Nadšení majitele nad realizacemi považuje Stefan Antoni za nakažlivé. Žádný div, protože on sám je za realizaci věcí až na pár výjimek téměř výhradně odpovědný.

www.sra.ch