Wednesday, 29. November 2023
 
   
 

 

H.O.M.i.E.

Listopad 2010

 

 

Obsah

 

PředplatnéHEZKÝ DEN

 

Vítejte v šedesátých letech s magazínem H.O.M.i.E.
Pohled zpět, ale dopředu světem designu.

 

Doufám, že to cítíte. A věřím,  že z každé stránky. S magazínem H.O.M.i.E. zažíváme hodně radosti
a do každého vydání vkládáme nejen velké úsilí, ale i zvědavost. Každý, kdo se podílí na H.O.M.i.E., miluje design, váží si architektury a je rád v pohybu, protože chce objevovat stále něco nového. Každý si přece chce udržet svět za dveřmi svého domova ještě o něco hezčí a zajímavější.

 

Na této tak ambiciózní cestě se zastavíme tentokrát v šedesátých letech – v desetiletí, které považuji za nejlepší také proto, že jsem se v něm narodila a v současné době ho rozpoznávám v novém designu nábytku, konceptech architektury a dokonce i v sociálně psychologických přístupech domácí a zábavní elektroniky. Je to zvláštní, ale nějakým způsobem se mi dokonce daří žít v radikálních nápadech a vizích tehdejší doby a také v jejich účincích.

 

A minimálně tyto věci by vám měl magazín H.O.M.i.E. objasnit. Samozřejmě, že máme rádi televizní seriál Mad Man – kultovní faktor této doby, ale pojďme se rozhlédnout pořádně. Naše cestování za architekturou 60. let se nazývá „relaxovat v retru“ a vám se tak nabízí poznání úžasných staveb této doby. Nejen Porsche se narodilo v této dekádě. Své opodstatnění našel tehdy i samotný design. My vám v článku „60. léta navždy“ představíme ikony této doby. Dokonce i hvězda silnic, Mercedes, svítila
v této době tak jasně jako nikdy předtím – a to díky modelu Heckflosse a uvnitř zvládnuté designové asymetrii. To je dnes ale bohužel jinak. Paolo Tumminelli, profesor designu na kolínské „FH“ a na „International School of Design“ tamtéž, vám v článku „Nová božská Manta“ přiblíží historii designu této značky.

 

Každý si zaslouží druhou šanci. Nejlépe to dokazuje návrat televizních přístrojů. Televizní éra, která se tehdy masově rozšířila, dostává nyní svoji druhou šanci skrze 3D. Na běžnou televizi už se dnes přece nikdo nedívá.

 

Zpověď požitkáře, jak ho neznáte. Bývalý ředitel zpravodajství České televize a moderátor Milan Fridrich nás pozval na sklenku toho nejlepšího šampaňského do Champagne Boutique v pražské ulici V Celnici, kde jsme si s ním povídali o vybraných kulinářských a cestovatelských zážitcích.

 

Vítejte v šedesátých letech nového tisíciletí – s magazínem H.O.M.i.E.

 

Příští číslo vychází 9. prosince 2010.