Sunday, 24. September 2023
 
   
 

ZÁVĚSNÉ LAMPY

 

Osvětlení bychom měli přenechat odborníkům – výběr lamp je však otázkou vkusu. Moderní lampy jsou často vybaveny různými zvláštnostmi. Zaměřili jsme se trochu podrobněji na impozantní závěsné lampy.
 

ALEGRO RITMICO

 

Elegantní a harmonickou formou se prezentuje lampa Allegro Ritmico od italské firmy Foscarini. Je tvořena jednoduchým principem prolínající se hliníkové konstrukce, vrhající do okolí stíny v podobě vertikálních linií.
Foscarini, 51 196 Kč


 

 

SKYGARDEN


Lampa Skygarden od designéra Marcela Wanderse, která debutovala v roce 2007 v Miláně, nikdy nenudí. Hravost, která je spojována se jménem tohoto Holanďana, nepostrádá ani tento designový kousek.
Flos, 45 435 Kč

 
SCONFINE SFERA

 

Stropní lampa Sconfine Sfera má širm z umělé hmoty ve tvaru koule s kouřově transparentním povrchem. O osvětlení se starají LED diody se šesti spínacími pozicemi pro různou intenzitu osvětlení.  
Zumtobel, cena k doptání u prodejce


GLITTER

 

Na rámu z leštěné oceli jsou zavěšené malé zrcadlové elementy. Lampa Glitter propůjčuje pojmu klasický lustr nový a jiný význam a stává se tak perfektním doplňkem elegantního a moderního interiéru.
Axolight, cena k doptání u prodejce 

 TIAN XIA
 

Závěsné světlo Tian Xia má dvě funkce. Fluoreskující rozptýlené světlo je umístěno ve středu širmu, zatímco dva halogeny se starají o přímé světlo. Kvalitu a intenzitu světla ovládáte spínačem nebo dálkovým ovladačem.
Artemide, 82 475 Kč

 5PACK

 

Širmy lampy 5Pack jsou vyrobeny z hliníku a nerezové oceli. Vnitřní část má žlutý lak dodávající světlu příjemně teplý odstín. Intenzitu a vzhled je možné změnit nastavením odstupu mezi jednotlivými širmy lampy.  
Ingo Maurer, 16 750 Kč

  

 
Jak na to?

 

Strategie pro výběr závěsných lamp je jednoduchá, ale ne každému jasná. Poradíme, podle čeho si vybrat tu správnou, tak aby splnila váš účel a zároveň ladila s charakterem interiéru.

Na co by měl člověk dbát při výběru závěsných lamp?
Je třeba vědět, co a z jaké výšky chceme nasvítit. Zda potřebujeme přímé nebo nepřímé světlo, nebo obojí najednou. Při výběru rozptýleného tělesa lampy se síťovanou strukturou je třeba dbát na to, aby mohlo vrhat požadované stíny na strop nebo na stěny. Důležitým faktorem je zdroj světla. Tím může být žárovka, LED, halogen nebo zářivka. Pak je důležité zjistit jakou má sitost, barevnost a zda je nastavitelná intenzita světla (stmívání).

Jaké jsou nejnovější trendy z technického hlediska?
Stále oblíbenější jsou lampy s LED-osvětlení a to díky vlastnostem světla, které je velmi ostré a intenzivní. Další výhodou technologie LED je také její velmi malý rozměr diod, které je možné umístit i do jinak těžko dostupných míst. Poslední dobou jsou v kurzu i kombinovatelné varianty s přímým nebo rozptýleným světlem, přičemž lampa může spojovat více funkcí dohromady.

Jaké změny lze pozorovat v poslední době v designu?
Nově jsou to tělesa lamp v archaických formách, které však perfektně odpovídají moderním požadavkům a ve spoustě případů jsou opatřeny novými inovativním zdroji světla.

Hraje u zákazníků roli design? Jaká hlediska jsou důležitá při výběru lamp?
Design je podle zkušeností důležitým hlediskem u zákazníků – někdy až příliš důležitým. Lidé často zapomínají na to, že při výběru lampy by neměl být kladen důraz pouze na těleso lampy, materiál, barvu a velikost, ale měli by také dbát na technické parametry.